22.7.2017

סטייליסטים צעירים- ככה לא "תהרגו" לקוחה

הפוסט הזה נכתב בעקבות דיון שהיה לי עם סטייליסט צעיר. צעיר לא במובן הביולוגי, אלא צעיר מהפן של הניסיון.
נפתחים היום הרבה מאד קורסי סטיילינג. בעיניי המגמה הזו מבורכת, שכן כמו בהרבה תחומים בחיים אנשים רוצים להשתדרג ולפרגן לעצמם איש מקצוע במקומות בהם הם חשים פחות חזקים.
בלימודים עצמם, אין מה לעשות, כמו בכל תואר או לימודי תיאוריה, יש חוקים וכללים על פיהם מותר או אסור לנהוג. וכך גם בלימודי סטיילינג. התלמידים מקבלים סט חוקים או כללי אצבע על פיהם הם אמורים לנהוג. 
וכמו כל אדם שהרגע סיים ללמוד אך עדיין לא "נגע" בפרקטיקה, גם הסטייליסטים הצעירים חשים שהם יודעים הכל, ומוכרחים לתקן או לשנות את העולם.
אבל בחיים כמו בחיים, צריך קודם כל לאמץ רגישות. בטח כאשר מדובר בנשים שבלא מעט מהפעמים מגיעות ליום סטיילינג עם ביטחון עצמי נמוך.

בעיניי, התפקיד הכי חשוב של סטייליסט הוא לא בהכרח ל"הוציא" את הלקוחה מושלמת, אלא לחזק אותה. כמובן שהכל נעשה דרך העיסוק באופנה. וכמובן שהלקוחה צריכה להיראות במיטבה לאחר הסשן עם איש המקצוע. אבל כל אלו, אסור שיבואו על חשבון דריסת הביטחון העצמי שלה.

עכשיו, לא שאני מסכימה עם כל מה שלקוחה מבקשת או מודדת (המשפט: הבגד הזה עושה לך הרבה נזק" מוכר לכמה מכן...), אבל, אמירות כמו: "יש לה תחת ענק כמו לווייתן אסור לה מכנסיים קצרים", או "את שמנה, את חייבת רק פסים לאורך ואסור לך פסים לרוחב", או אפילו "את לא שמנה את מלאה". 
כל אלה לא ירימו את הלקוחה שמולכם, אולי תצליחו לגרום לה לעמוד בחוקי האופנה שהוכתבו לכם, אבל מצד שני תהרגו אותה. ושום דבר לא שווה את זה.

ועוד משהו: כשאישה בוחרת לצאת לקניות עם סטייליסט, היא רוצה את החלום. והחלום הוא שלה לא שלכם. אתם רק נותני שירות. אז מעט ענווה לא תזיק. אז אם החלום של הלקוחה שלכם הוא שורטס ואתם יודעים ששורטס לא יתאימו למבנה גופה, תכוונו אותה אולי לזוג מכנסיים קצרים אחרים שכן יתאימו לה. אם החלום שלה הוא ג'ינס קרעים, אל תסבירו לה שהיא חייבת לוותר כי אין בחנות קרעים לאורך רק קרעים לרוחב והיא שמנה אז זה לא יתאים לה, תמצאו לה את הזוג שיהלום אותה במקסימום אבל גם יגשים לה את החלום.
ואם בא לה זוג מכנסיים לבנים- אל תבהירו לה שבגלל משמניה אסור לה, פשוט תחפשו זוג שיהיה גם בצבע לבן וגם בגזרה שתתאים.

תזכרו, התפקיד שלכם הוא להגשים את החלום של הלקוחה תוך כדי ניתוב לפריטים שהכי הולמים אותה. אבל עם ים של רגישות, כי אחרת, היא אולי תיראה כמו בר רפאלי אבל תרגיש כמו ____ (נו תמצאו לי משהו שיסיים את המשפט בצורה מתחכמת...).

ובתמונות, אחת שמנה שהכי "בא לה" גופיות, מכנסיים בהירים, ג'ינס לבן וחצאית לבנה. וכל אלה- למרות שיש תחת עם תעודת זהות משל עצמו!נשיקות,
ענת.